❤️ تاریخ و روانشناسی کادو و هدیه ❤️

تاریخچه و روانشناسی هدیه دادن

هدیه دادن تاریخچه‌ای بسیار طولانی دارد، به گونه‌ای که پژوهشگران می‌گویند از زمانی که بشر می‌تواند به خاطر بسپارد. ما به عنوان بشر مخلوقاتی اجتماعی هستیم که از کار دیگران و هدیه دادن به آن‌ها لذت می‌بریم. هدیه دادن چه از روی عشق باشد، چه به عنوان تبریک یک کار خوب و چه به عنوان یک تشکر ساده از دوست بودن با یک شخص، در خون (DNA) ما وجود دارد. برای اینکه درک کنیم چرا ما تا این اندازه به هدیه دادن و گرفتن علاقه داریم، لازم است به گذشته‌ها سفر کنیم تا بتوانیم منشأ این عمل نیکو را بیابیم.

هدیه روز عشق - سپندارمذگان

تاریخچه و روانشناسی هدیه دادن

منشأ هدیه دادن

هدیه دادن ممکن است یکی از کهن‌ترین فعالیت‌های بشر باشد به طوری که پژوهشگران بیان می‌کنند که این عمل به دوره‌ی پیش از تمدن و حتی زمان به وجود آمدن گونه‌ی بشر بازمی‌گردد. حتی در فرهنگ مردمان غارنشین بسیار ابتدایی، هدیه دادن بسیار رایج بود و درست مانند اکنون، به عنوان راهی برای نمایش عشق و عاطفه تلقی می‌شد. همچنین، در آن زمان از هدیه دادن به عنوان نوعی تشکر استفاده می‌شد. به عنوان مثال، رهبر قبیله‌ها به آن‌هایی که در دست‌آوردی مهم نقش داشتند، هدیه‌هایی را تقدیم می‌کردند.

این هدیه ممکن بود یک تکه سنگ با شکل عجیب، دندان حیوان، پوست درخت یا همچین چیزی باشد. اما در هر صورت، بسیار پیش از اینکه بشر به یک تمدن پیشرفته برسد، عمل هدیه دادن رواج داشت. همانگونه که ابزارها توسعه پیدا کردند، هدیه‌ها زیباتر و پیچیده‌تر شدند، به عنوان نمونه سوراخ‌هایی در دندان‌های حیوانات و سنگ‌ها ایجاد می‌کردند تا بتوانند از آن‌ها گردنبندهایی درست کنند. بسیاری دیگر از هدایا نیز به همین صورت پیشرفت کردند.

هدیه روز عشق - سپندارمذگان

ادامه تاریخ هدیه دادن

بعدها در دوران فرعون‌های مصر، هدایا را به فرعون‌ها می‌دادند. فرعون‌ها نیز اهرام بسیار بزرگی برای نگهداری هدایا برای دوران پس از مرگ‌شان ساختند. آن‌ها برای پشتیبانی از این اندیشه بُت‌هایی نیز ساخته بودند. در دوران روم، مردم به یکدیگر نشانه‌های خوش‌بختی هدیه می‌دادند. این مورد سده‌ها (قرن‌ها) دوام داشت و بعدها تمام تمدن غرب را متأثر کرد. مردمان در آن زمان، این نشانه‌های خوش‌اقبالی را به صورت هدیه برای دریافت شانس و اثبات وفاداری به یکدیگر می‌دادند. این امر هم‌اکنون نیز دیده می‌شود.

تا زمان قرون وسطی، هدایا برای امنیت بخشیدن به منافع شخصی پادشاه یا برای نشان دادن وفاداری در زمان جنگ استفاده می‌شدند. افزون بر این، هدایای شخصی وارثان به صورت جهیزیه‌های داده می‌شدند. این هدایا شامل سکه‌ها و فلزهای گرانبها تا گله‌های گاو، بز یا گوسفند بودند. در بسیاری از فرهنگ‌ها، جهیزیه‌ها و سایر نمایش‌های مشابه هنوز پابرجا هستند.

امروزه هدیه دادن بخشی از فرهنگ ماست و مشخص می‌کند ما که هستیم و چه پیامی همراه با هدایای‌مان داریم. اکنون تقریباً در تمام جشن‌ها برای بیان احساسات و تبریگ گویی مناسبت‌های فرخنده هدیه رد و بدل می‌شود.

جزئیات انتشار مطلب