❤️ روانشناسی هدیه دادن ❤️

مقدمه

هدیه دادن ممکن است از روی عشق باشد؛ ممکن است خیلی ساده فقط به عنوان تبریک یک دست‌آورد باشد؛ ممکن است به عنوان تشکر از رفاقت با یک دوست باشد. هر دلیلی که برای هدیه دادن مد نظر دارید، به خاطر هر مناسبتی که باشد، چند نکته مهم را باید در هنگام هدیه دادن در نظر بگیرید.

1. هرگز پول ندهید (به هر شکل که باشد، اسکناس، کارت‌های اعتباری، سکه بهار آزادی یا ...)

پول دادن اساساً این پیام را صادر می‌کند:

نمی‌تونم خیلی به خودم زحمت بدم و به تو فکر کنم، پس بیا این مقدار پول رو بگیر و خودت واسه خودت هرچی می‌خوای بخر.

2. ارزش پولی هدیه مهم نیست.

یکی از دوستانم یک بار دستور پخت خوراک مورد علاقه ام را خیلی هنری روی کاغذی چرمی برایم نوشته بود، همراه با پیشنهاد پختن آن غذا با همدیگر. ارزش پولی این هدیه تقریباً صفر بود، ولی شاید بهترین و دلرباترین هدیه‌ای بود که در عمرم گرفته بودم.

هدیه ای ارزان ولی بسیار دلربا

3. هدیه به خودی خود مهم نیست، بلکه به یاد داشتن مهم است، پس درباره‌ی هدیه به خوبی بیاندیشید.

سعی کنید آن چیزی که طرف می‌خواهد به او بدهید، شاید یکی از چیزهایی که در حرف‌هایش شنیده‌اید یا در رفتارش حس کرده‌اید؛ چیزی که طرف می‌خواهد ولی تا به حال برای خودش نخریده است. حتی ممکن است ثبت نام کردن او در نوعی از کلاس موسیقی یا هر هنر دیگری برایش شگفت‌انگیز باشد.

4. اگر شخص مورد نظر شما از نظر زمان تحت فشار است، چیزی به او بدهید که وقتش را نگیرد یا حتی بهتر چیزی که وقت مرده‌اش را زنده کند.

یک بار یکی از دوستانم تاریخ جهان در 100 مورد را به صورت صوتی به من هدیه داد. خیلی راحت می‌توانستم در زمان رانندگی به آن گوش دهم. رانندگی به جای اینکه برایم ملول‌آور باشد، زمان داستانم شده بود.

5. تا جای ممکن هدیه را کادو کنید.

در جشن‌ها برای هردو نفر (هدیه دهنده و هدیه گیرنده) آهسته باز کردن کادو لذت باشکوهی دارد. حتی اگر هدیه خودش در یک بسته باشد، آن را کادو کنید. کاغذ کادو را هوشمندانه انتخاب کنید و تا جایی که می‌توانید سلیقه‌ی طرف را مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال، کاغذ کادو با تصویر گل و گیاه یا پروانه برای کسی که عاشق طبیعت است، یا کاغذ کادو با عکس ماشین‌های لوکس برای شخصی که ماشین‌دوست است، بسیار خوش‌آیند خواهد بود. همین امر ساده گویای این است که شما به علایق و سلایق طرف مقابل، حتی در مواردی که ممکن است بی‌اهمیت باشد (کاغذ کادو به احتمال زیاد دور انداخته می‌شود)، اهمیت می‌دهید.

6. همراه با هدیه یک پیام نیز در نظر بگیرید، چه روی یک کارت یا در یک نامه

فراموش نکنید که هرگز از کارت‌های با پیام‌های کلیشه‌ای استفاده نکنید، بلکه خودتان پیام را بنویسید. پیام را طوری بنویسید که بیان‌گر لحظات مشترک شما باشد، یا شاید به سادگی بتوانید دلیل این هدیه دادن را مختصراً بنویسید. اگر بتوانید این پیام را به صورت شعر بنویسید بسیار گیراتر خواهد بود. یادتان باشد که پیام باید پیش از دیده شدن خود هدیه خوانده شود.

7. چیزی هدیه بدهید که بتوانید با همدیگر به اشتراک بگذارید، مانند بلیت تئاتر یا یک گردش یا شاید یک کتاب رمان.

این مورد به این معنی است که شما خواهان برقراری ارتباط نزدیک با آن شخص هستید.

8. زمان هدیه دادن نیز مهم است

اطمینان حاصل کنید که هردویتان خوشحال و راحت هستید و زمان کافی برای آهسته باز کردن هدیه دارید. شاید پس از صرف یک ناهار زمان مناسبی باشد.

9. بهترین هدیه هدیه‌ای است که طرف مقابل را غافلگیر کنید (سوپرایز).

اگر این چنین نیست، باز هم تلاش کنید که هدیه را سوپرایزکننده کنید. یکی از راه‌های مؤثر دو بار کادو کردن هدیه است. یکی دیگر که شاید مؤثرتر باشد این است که دو هدیه بدهید؛ هدیه اول باید فریبنده باشد.

10. سعی کنید در کنار کادو، یک گل نیز بگنجانید.

وقتی به همراه هدیه اصلی، گل نیز هدیه می‌دهید، هدیه‌ی شما به مراتب جذابیت بیشتری خواهد داشت. دکتر ادکاف اظهار می‌کند که گل‌ها مردم را شاد می‌کنند. کسانی که در روز با گل‌ها سر و کار دارند یا حتی فقط یک بار گل در جلوی چشمانشان قرار می‌گیرد، اعتماد به نفس به مراتب بیشتری از سایر افراد دارند. مکان‌هایی که در آن‌ها گل وجود دارد احساسی مثبت به اشخاص انتقال می‌دهند و همین احساس مثبت می‌تواند در استحکام دوستی بین شما اثرگذار باشد.

هدیه هنری عاشقانه برای کسی که دوستش دارید!

لینک مرتبط

  • هدیه دادن
  • روانشناسی هدیه دادن
  • نکات هدیه دادن
  • نکات کادو دادن
  • اثرات هدیه دادن
  • اثر کادو کردن هدیه
  • طبیعی بودن کادو
  • پول هدیه دادن
  • نوع هدیه
  • چی هدیه بدیم